Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Szóste w 2023 r. w woj. opolskim ognisko grypy ptaków u ptaków dzikich

Szóste w 2023 r. w woj. opolskim ognisko grypy ptaków u ptaków dzikich, podtyp H5N1, u mew śmieszek,  w miejscowości Malerzowice Wielkie, gmina Łambinowice, powiat nyski,

W dniu 24 kwietnia 2023 otrzymano z  Państwowego  Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu  Badawczego  w Puławach  wynik dodatni badania w kierunku  grypy ptaków podtyp H5N1, u mew śmieszek,  znalezionych w miejscowości Malerzowice Wielkie, gmina Łambinowice, powiat nyski.

W dniu 27 kwietnia 2023r. zostało opublikowane  rozporządzenie Wojewody Opolskiego w sprawie strefy objętej zakażeniem w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u ptaków dzikich na terenie powiatów nyskiego, brzeskiego oraz opolskiego.

 

https://duwo.opole.uw.gov.pl/legalact/2023/1535/

 

Dodatkowo, w związku z wystąpieniem  ognisk HPAI u dzikich ptaków w województwie śląskim,  w dzienniku urzędowym województwa opolskiego zostało opublikowane  Rozporządzenie nr 1/2023 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kędzierzynie-Koźlu z dnia 27 kwietnia 2023 r. w sprawie wyznaczenia na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego strefy objętej zakażeniem w związku ze stwierdzeniem wysoce zjadliwej grypy ptaków u ptaków dzikich.

 

https://duwo.opole.uw.gov.pl/legalact/2023/1536/