Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie

Informacja!

W dniach 1 do 3 października 2014 r. na terenie województwa opolskiego przeprowadzona zostanie kolejna akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie. Będzie to kontynuacja szczepień prowadzonych od 1995 r. Sukcesem prowadzonego szczepienia ochronnego lisów przeciwko wściekliźnie jest fakt, że od ponad siedmiu lat nie odnotowano na terenie województwa opolskiego przypadków tej niebezpiecznej choroby, zarówno u zwierząt dzikich jaki gospodarczych.

Na tereny leśne, łąki i pola rozrzucone będzie z samolotów 160 000 dawek szczepionki. Szczepionka umieszczona jest w przynęcie w postaci brązowych kostek o zapachu ryby.

Opolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że szczepionka jest w pełni bezpieczna dla zwierząt i ludzi, jednak prosi o niedotykanie i nie podnoszenie jej, ponieważ lisy wyczuwając zapach człowieka nie podejmą szczepionki.

W okresie 2 tygodni od zakończenia szczepień należy również w czasie spacerów z psami poza miastem prowadzić je na smyczy, aby nie podejmowały szczepionki, ponieważ zmniejszają tym samym ilość szczepionki przeznaczonej dla lisów.

Prosimy wszystkich o zastosowanie się do powyższych wskazań.