Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Informacje dla rolników hodujących świnie ws. prawidłowego oznakowania świń.

 Prawidłowe oznakowanie świń.

Zgodnie z art.18 ust. 1 ustawy o  systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz .U 2018 poz. 1642) numer identyfikacyjny świni:

  1. jest numerem siedziby stada, w której zwierzę się urodziło, albo innej siedziby stada, w której zwierzę przebywało powyżej 30 dni;
  2. umożliwia określenie miejsca jej pochodzenia;
  3. jest przechowywany w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych.

 

Ponadto, zgodnie z  art.17 ust 2 pkt 3 ww. ustawy znakowanie świń polega wytatuowaniu  numeru identyfikacyjnego świni albo założeniu na małżowinę uszną kolczyka z numerem identyfikacyjnym świni.

W pierwszej kolejności należy identyfikować świnie za pomocą kolczyków. Dopiero w przypadku, gdy nie ma możliwości zastosowania tej metody identyfikacji tj. w przypadku, gdy świnie już wcześniej zostały zidentyfikowane za pomocą kolczyków, zalecane jest znakowanie za pomocą tatuaży. Do tatuowania należy używać dobrych jakościowo tatuownic oraz tuszy. Niedopuszczalne jest oznakowanie świń tylko przy użyciu tatuownicy uderzeniowej bez użycia tuszu oraz używanie tuszy w sprayu.